Jesteś w momencie zakładania bloga i nie wiesz jaki hosting wybrać?

Spokojnie, nie martw się!

Po przeczytaniu tego przewodnika będziesz gotowa do stworzenia własnego bloga z pełną wiedzą. Dowiesz się co to hosting, czym różni się od platformy blogowej oraz poznasz hosty internetowe warte uwagi. 

Każdy blog i ogólnie każda strona internetowa składa się z trzech podstaw:

 • Hostig

 • Nazwa domeny

 • Platforma Blogowa

Hosting blogów to miejsce, w którym żyje Twój blog.

Cała zawartość taka jak domeny, poczta czy faktury jest automatycznie przechowywane na serwerze.

Usługa hostingowa, którą wybierzesz, będzie odpowiedzialna za wszystkie techniczne aspekty prowadzenia Twojego bloga/strony internetowej, takie jak szybkość witryny, czas działania i funkcjonalność, dlatego oczywiste jest, jak ważne jest, aby firma hostingowa twojego bloga miała renomowany zespół obsługi klienta i wsparcia technicznego.

Wybór hostingu to krok, którego nie można pominąć. To właśnie na stronie wybranej przez Ciebie firmy hostingowej przed założeniem bloga, sprawdzasz dostępność swojej domeny i tam ją tworzysz. Drugim aspektem jest poczta. Oficjalny mail z twoją nazwą bloga bądź strony (np. info@nazwatwojejdomeny.pl) to czyste must have zawodowego blogera.

Dobrze – teraz już wiesz, że hosting to fundament, ale jak wybrać dobry?

Na co więc zwrócić  uwagę przy wyborze hostingu Twojego bloga?

Przestrzeń dyskowa, jakiej potrzebujesz, czyli zdjęcia a tekst

Jeśli planujesz zamieszczać na stronie dużo jakościowych zdjęć lub filmy, powinieneś wybrać ofertę, która ma kilkaset GB. Przykładowo strona, zawierająca kilka tysięcy wpisów oraz kilka tysięcy zdjęć będzie ważyć około 7GB, natomiast strona fotografa przy kilkuset wpisach i 20 000 zdjęć będzie zajmować ponad 10 GB.

Transfer

Transfer to ilość treści wysyłanej do Internautów. Każda strona, każdy artykuł i każde zdjęcie na Twoim blogu ma jakąś wielkość. Wszystko to jest umieszczane na serwerze. Za każdym razem jak ktoś odwiedza Twojego bloga to serwer wykorzystuje transfer do przesyłania tych danych.

Przykładowo: obrazek zajmuje 1 MB (czytaj: megabajt) i jest wysyłany do 2 Internautów przeglądających stronę. Wygenerowany przez nich transfer wynosi 2 x 1 MB, czyli 2 MB.

Optymalnym rozwiązaniem będzie znaleźć ofertę bez limitu transferu miesięcznego. Twarzysz bloga, z myślą aby był on popularny i posiadał jak największą ilość czytelników. Ciężko zatem będzie Ci przewidzieć jaki transfer potrzebujesz. Na szczęście dziś wielu dostawców hostingu oferuje nielimitowany transfer.

Ilość domen

Ilość domen umożliwia stworzenie wielu serwisów WWW oraz kont poczty elektronicznej. Jeśli firma ma dwa odrębne obszary działalności firmy, a nazwa domeny podstawowej wyklucza jeden z działów, to powinieneś mieć też drugą domenę. Przykładowo jeśli piszesz porady fotograficzne, ale specjalizujesz się także w naprawie komputera, to nie powinieneś pisać o obsłudze informatycznej  na mistrzfotograf.com.

Cena

Przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na cenę, którą będziesz płacił co roku. Początkowa cena hostingu to w wielu przypadkach 0 złotych za pierwszy rok. Jednak gdy przyjrzymy się faktycznemu cennikowi, który obciąży twoją kieszeń za rok to już nie jest tak kolorowo.

Oczywiście nie należy sugerować się tylko darmowym rokiem, jeśli chodzi o wykładanie pieniędzy z portfela. Czasem dostawcy hostingu oferują właśnie takie promocje, dodatkowo cena za rok jest niska, ale przykładowo koszt certyfikatu SSL jest znacznie wyższy, niż u innych dostawców.

Hostingi warte uwagi:

Home.pl

Na rynku od 20 lat. Hosting cieszący się dużą popularnością, zapewniający bezpieczeństwo oraz całodobowe wsparcie. Posiada łatwy w użyciu panel klienta. Oferuje dowolną ilość skrzynek e-mail, a instalację WordPressa, Joomla czy innych opcji, jak certyfikatu SSL można wykonać za pomocą kilku kliknięć. W każdym pakiecie transfer oraz ilość domen bez limitu, co jest dużą zaletą. Należy jednak pamiętać, że cena po bezpłatnym okresie jest o wiele wyższa. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, zapoznaj się z cennikiem i upewnij się, koszty po okresie promocyjnym Ci odpowiadają. Krótko mówiąc, jest tu wiele do polubienia, a wisienką na torcie jest to, że jest to najczęściej wybierany hosting w Polsce.

Display/17-25/25/homepl-polecaj-wordpress-hosting-750-100

nazwa.pl

Oferuje od 100GB do max. 500GB  miejsca (powierzchnia dyskowa) na pocztę e-mail, bazy danych oraz strony WWW. Do wyboru pakiet na start, z zainstalowanym już WordPressem bądź „Hosting Cloud Biznes” z największą pojemnością, zalecany w momencie gdy prowadzisz stronę internetową o dużym obciążeniu medialnym, taką jak portfolio, serwis informacyjny, witryna gier, witryna wideo lub inne modele biznesowe zorientowane na zdjęcia. Podobnie jak w Home.pl transfer i ilość domen bez ograniczeń. Moim zdaniem dużym plusem jest autoinstalator aplikacji WordPress, PrestaShop, Joomla i wiele innych.

dhosting.pl

Dla zachęty można skorzystać z darmowego testu hostingu, trwającego 14 dni. Bardzo prosty i nowoczesny panel zarządzania, przyjazny dla użytkownika co jest ważne, ponieważ jest to mózg twojego konta hostingowego. W porównaniu do konkurentów, do wyboru mamy Elastyczny Web Hosting, czyli tylko jeden pakiet, gdzie początkowo wpłacamy określoną kwotę tzw. rozliczenia pre-paid. Następnie ustalamy maksymalne zasoby, które zostaną wykorzystane w przypadku gdy ruch na stronie się zwiększy. Warto skorzystać ze zlecenia analizy kosztów i zużycia, aby wiedzieć ile będziesz musiał przeznaczyć na utrzymanie strony. Wystarczy, że wgrasz swoją stronę, a dhosting zbada zapotrzebowanie na twoje zasoby i wystawi ci ofertę.

bluehost.com

To innowacyjny hosting, który ułatwia szybkie tworzenie stron WWW jak blogi czy sklepy internetowe oraz zapewnia wygodną pracę na serwerze. Chroni wydajność, dzięki czemu twoja strona będzie działać i ładować się błyskawicznie, co wpływa na wyniki wyszukiwania w google. Obecnie najtańszą ofertą jest pakiet Basic o wartości €3.59 netto. Przejrzysta oferta, profesjonalny support przez telefon, email czy czat na żywo. Przetestowałam obsługę klienta, która jest naprawdę na najwyższym poziomie. To był typ rozmowy, z której odchodzisz z uśmiechem na twarzy, a nie ze złością i frustracją. To robi dużą różnicę. Jak najbardziej polecam.

Ten hosting działa na rynku od ponad 20 lat, z imponującą gamą planów, w tym hostingiem stworzonym specjalnie dla WordPressa. Intuicyjny panel hostingowy pozwala na szybką i prostą obsługę. Warto również zauważyć, że jchost.pl dołącza do swoich planów kilka ładnych dodatków w tym codzienne backupy, ochrona antywirusowa czy filtry antyspamowe. Najtańszą ofertą w tej chwili jest pakiet hostingowy za 49,99 (netto rocznie!), idealny dla osób zakładających swoją pierwszą stronę. chociaż jest trochę ograniczony, ponieważ nie ma w nim pakietu SSL. Wielkim plusem są stałe ceny, które nie ulegają zmianie po roku.

Display/17-25/19/homepl-polecaj-kreator-250-250

Naprawdę mam nadzieję, że ten post był dla Ciebie pomocny! Jeśli chcesz się dowiedzieć jak krok po kroku założyć bloga zdecydowanie polecam skorzystanie z mojego wpisu . Ten wpis jest kompleksowy i pokaże Ci dokładnie, jak krok po kroku zbudować swojego bloga. (I to za darmo, więc przeczytaj już teraz!)
(Visited 51 times, 1 visits today)

2 Comments

 1. TheOne Wrzesień 28, 2019 at 11:53 am

  ***
  Cała zawartość taka jak domeny, poczta czy faktury jest automatycznie przechowywane na serwerze.
  ***

  Nie prawda. Domeny nie są przechowywane na serwerze, domeny są na serwer delegowane. To ogromna różnica.

  ***
  Witryna hostingowa Twojego bloga, którą wybierzesz, będzie odpowiedzialna za wszystkie techniczne aspekty prowadzenia Twojego bloga/strony internetowej, takie jak szybkość witryny, czas działania i funkcjonalność, dlatego oczywiste jest, jak ważne jest, aby witryna hostingowa bloga miała renomowany zespół obsługi klienta i wsparcia technicznego.
  ***

  Masakra… nie ma czegoś takiego. Jest firma hostingowa i to ona odpowiada za obsługę serwera i to tylko od strony jego działania. Klient odpowiada za szybkość działania witryny instalując odpowiednie oprogramowanie do bloga (wtyczki, rozszerzenia itp.).

  ***
  To właśnie na serwerze przed założeniem bloga, sprawdzasz dostępność swojej domeny i tam ją tworzysz.
  ***

  Kolejna bzdura. Na serwerze niczego nie sprawdzasz – sprawdzasz ją na stronie firmy hostingowej (to potężna różnica) i delegujesz na swój serwer.

  Kolejne rzeczy:

  Na serwerze Home.pl nie można “za pomocą kilku kliknięć” zainstalować własnego SSL. Można go tam tylko kupić i zainstalować. Instalacja własnego SSL kosztuje dodatkowe PLN.

  ***
  Typowa strona tekstowa posiada 1 GB przestrzeni dyskowej
  ***

  Co to znaczy? Strona nie posiada żadnej przestrzeni dyskowej. Strona co najwyżej może zajmować jakąś przestrzeń dyskową. I nie wiem, skąd w ogóle wyliczenia o 1 GB przy stronie tekstowej? Pliki + teksty + nawet 100 zoptymalizowanych zdjęć, to nie więcej niż 150 MB.

  Naprawdę nie warto pisać o czymś na czym się nie zna. Serio…

  Reply
  1. Sandra - Site Author Wrzesień 28, 2019 at 1:26 pm

   Bardzo dziękuję za komentarz 🙂

   ” Naprawdę nie warto pisać o czymś na czym się nie zna. Serio…”

   Na początku chcę nadmienić, że wpis powstał po to, aby na chłopski rozum wyjaśnić podstawy dotyczące zakładania strony. Nie jestem specjalistą – to prawda, ale prowadzę bloga, stworzyłam tą stronę i chciałam się podzielić informacjami, które zdobyłam podczas tego procesu.

   **

   “Nie prawda. Domeny nie są przechowywane na serwerze, domeny są na serwer delegowane. To ogromna różnica.”

   Strona WWW, a więc domena jest umieszczana i przypisana na serwerze.

   **

   “Masakra… nie ma czegoś takiego. Jest firma hostingowa i to ona odpowiada za obsługę serwera i to tylko od strony jego działania. Klient odpowiada za szybkość działania witryny instalując odpowiednie oprogramowanie do bloga (wtyczki, rozszerzenia itp.).”

   Prawda, firma hostingowa odpowiada za obsługę serwera, ale od niej też zależy szybkość wyświetlania się strony internetowej. Również zgadzam się z tym, że klient może mieć na to wpływ poprzez instalowanie wtyczek czy rozszerzeń.

   **

   “Kolejna bzdura. Na serwerze niczego nie sprawdzasz – sprawdzasz ją na stronie firmy hostingowej (to potężna różnica) i delegujesz na swój serwer.”

   Zgadza się. 🙂

   **

   “Na serwerze Home.pl nie można “za pomocą kilku kliknięć” zainstalować własnego SSL. Można go tam tylko kupić i zainstalować. Instalacja własnego SSL kosztuje dodatkowe PLN.”

   Instalacja SSL jest szybka i prawda, że nie jest bezpłatna. We wpisie wcale nie zaznaczyłam, że SSL jest bezpłatny.

   Reply

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *