Bardzo prawdopodobne, że właśnie zastanawiasz się czy jest potrzebna Ci firma, w momencie gdy planujesz zarabiać jako freelancer. 

Wielu freelancerów jest zadowolonych z elastyczności i kontroli, jaką daje im praca bez posiadania firmy. Są jednak inni, którzy pragną czegoś większego, niezależnie od tego, czy jest to chęć zarobienia większych pieniędzy, pracy nad większymi projektami, czy zatrudnienia pracowników. Jeśli osiągnęłaś ten punkt, to dobry znak, że jesteś gotowa, aby przejść z freelancera w przedsiębiorcę.

 

Na sam początek przedstawię Ci minusy pracy jako freelancer na podstawie umowy o dzieło (z której i tak będziesz zmuszona się rozliczyć), bo właśnie taka najczęściej dotyczy pojedynczych zleceń i sama z niej korzystałam. W końcu freelancer potrzebuje umowy, żeby mieć pewność wynagrodzenia, natomiast klient wie, że wykonawca zobowiąże się do wykonania dzieła.

Minusy pracy jako freelancer

Brak ubezpieczenia zdrowotnego

W momencie gdy pracujesz, pracodawca odprowadza od twojego wynagrodzenia między innymi składki na ubezpieczenie zdrowotne, a więc jeśli jesteś bezrobotny, twoich składek nie ma kto opłacać. W czym tkwi problem? Brak ubezpieczenia zdrowotnego świadczy o tym, że bezpłatna opieka medyczna Ci nie przysługuje. Znaczy to, że jeśli coś Ci się stanie, złamiesz rękę, zachorujesz, to twoim jedynym ratunkiem będzie wizyta prywatna u lekarza, która wiąże się z grubszym wydatkiem.

 Brak możliwości wystawiania faktur

Faktury? Pff! Po co mi to?! Faktury pomagają firmie uzyskać pełne wynagrodzenie i terminową płatność. Otrzymanie zapłaty bez odpowiedniej faktury może być trudne. Firmy zwykle żądają otrzymania szczegółowej faktury przed wypłaceniem płatności. Ponadto jeśli utrzymujesz się z freelancingu, to definicja działalności gospodarczej, a więc “działalności zarobkowej, wykonywanej we własnym imieniu i w sposób ciągły”, zobowiązuje Cię do rejestracji firmy.  Na dłuższą metę nie polecam wystawiania faktur za pośrednictwem innych firm, a więc używania takich stron jak przykładowo useme.eu, ponieważ tego typu platformy pobierają z tego swój profit. 

Większe koszty 

Większe koszty, ale jak to? Przecież nie płacę miesięcznego ZUS’u ani innych podatków! Większe koszty dotyczą głównie zakupów. Kiedy jesteś właścicielką firmy, masz możliwość wrzucania w koszty rzeczy związanych z twoją działalnością gospodarczą. Przypuśćmy, że masz firmę, jesteś grafikiem i planujesz kupić laptop za 2000 złotych przeznaczony do twojej pracy. W takim momencie płacisz za zakupy 1.626,02 złotych pomniejszonych o kwotę 23% VAT.  Oczywiście to wszystko należy wykazać za pośrednictwem faktury. Freelancer inwestujący w swój biznes, nie ma takiej możliwości, co równa się większym kosztom.

Z firmą jest łatwiej

Aż przypomina mi się czas, kiedy głowiłam się nad tym jak tu rozliczyć się z klientem? A czy to legalne tak sprzedawać bez faktury? Czy mój klient aby na pewno mi zapłaci? Posiadając działalność gospodarczą nie musisz się o to martwić. Dodatkowo zyskujesz w oczach klientów, ponieważ nikomu nie chce się bawić w umowy o dzieło. Mam nadzieję, że w jakimś stopniu pomogłam Ci zrozumieć, dlaczego posiadanie firmy jest lepsze, a może nawet przekonałam Cię do jej założenia. Hm? Jak to zrobić? 

Przejście z freelancera w właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej 

Wyeliminuj strach 

Jeśli masz talent do tego, co robisz i dodatkowo ludzie to kupują i masz z tego zyski, to wiedz, że nie masz się czego bać. Zamiast zgrzytać zębami, zaplanuj dokładnie ile pieniędzy potrzebujesz na sprzęt do wykonywania pracy; czy będziesz w stanie w pierwszych miesiącach spłacić podatki, jak nazwiesz firmę czy w jaki sposób wypromujesz swoją markę. Plan sprawi, że poczujesz się pewniej oraz pozwoli Ci przewidzieć, co jeszcze musisz sprofilować. 

Więcej o tym, jak krok po kroku założyć jednoosobową działalność gospodarczą znajdziesz wkrótce pod tym linkiem. 

Przygotuj się na nowe umiejętności

Jako właściciel firmy twoim zadaniem nie będzie jedynie zajmowanie się kreatywnymi projektami dla klientów. Będziesz musiał nauczyć się wielu nowych umiejętności. Z wykonywania briefów będziesz musiał również przejść na zarządzanie, rozwój marketingu, prowadzenie częściowej księgowości czy wykonywanie płatności w terminie. To naprawdę nic strasznego! Co ważniejsze niektóre z tych obowiązków mogą stać się dla Ciebie czymś równie przyjemnym, co wykonywanie zleceń.

Docieraj do klientów

Po założeniu działalności gospodarczej należy rozpocząć niekończące się poszukiwania w celu pozyskania nowych klientów. Jako uznany freelancer masz już grupę poprzednich klientów, z których możesz korzystać. Wcześniej przygotowane techniki marketingowe z pewnością pomocą Ci przy tym kroku. Testuj techniki marketingowe, oglądaj kursy na temat promowania usług, czytaj książki związane z twoją niszą, czyli nawiasem mówiąc – ZDOBYWAJ WIEDZĘ, aby móc zarabiać. 

Więcej o tym jak zarabiać jako freelancer znajdziesz w jednym z moich wpisów: “Wykorzystaj swoje umiejętności i zarabiaj jako freelancer”.

Przedsiębiorczość poprawi twoje życie 

Nie traktuj przejścia z freelancingu jak skok na głęboką wodę. Małymi, ale pewnymi krokami, przygotowuj się do przejścia w firmę. Przekalkuluj dokładnie swoje finanse oraz możliwości. Moim zdaniem freelancing otwiera twórczość, ale to przedsiębiorczość oferuje prawdziwy sposób na radykalną poprawę życia. 

Więc co Cię jeszcze powstrzymuje? Jeśli zdecydujesz się na ten krok, z chęcią poczytam jak sobie radzisz. Daj mi znać w komentarzach poniżej. 🙂

 

(Visited 34 times, 1 visits today)

2 Comments

 1. TheOne Wrzesień 28, 2019 at 11:39 am

  asdads***
  Ponadto jeśli utrzymujesz się z freelancingu, to definicja działalności gospodarczej, a więc “działalności zarobkowej, wykonywanej we własnym imieniu i w sposób ciągły”, zobowiązuje Cię do rejestracji firmy.
  ***

  Nie prawda. Wszystko zależy od osiąganych dochodów. Można zgodnie z prawem prowadzić stałą sprzedaż (np. poprzez sklep internetowy) lub wykonywać stałe zlecenia bez prowadzenia działalności gospodarczej. Ba, można nawet wystawiać faktury (bez VAT), zgodnie z ustawą o działalności nierejestrowej.

  ***
  Przypuśćmy, że masz firmę, jesteś grafikiem i planujesz kupić laptop za 2000 złotych przeznaczony do twojej pracy. W takim momencie płacisz za zakupy 1.626,02 złotych pomniejszonych o kwotę 23% VAT.
  ***

  To też nie jest prawda. Płacisz za zakup normalnie 2000, a dopiero później odliczasz VAT, jeżeli w danym miesiącu ma się ten VAT z czego odliczyć. Bo jeżeli nie masz do zapłaty odpowiedniej kwoty VAT, którą później możesz pomniejszać, to tego przykładowego zakupu laptopa nie odliczysz.

  Reply
  1. Sandra - Site Author Wrzesień 28, 2019 at 1:46 pm

   Ponownie szczerze dziękuję za komentarz! 🙂

   “Nie prawda. Wszystko zależy od osiąganych dochodów. Można zgodnie z prawem prowadzić stałą sprzedaż (np. poprzez sklep internetowy) lub wykonywać stałe zlecenia bez prowadzenia działalności gospodarczej. ”

   Prawda, liczba osiąganych dochodów RÓWNIEŻ przyczynia się do rejestracji działalności.

   **

   “To też nie jest prawda. Płacisz za zakup normalnie 2000, a dopiero później odliczasz VAT, jeżeli w danym miesiącu ma się ten VAT z czego odliczyć. Bo jeżeli nie masz do zapłaty odpowiedniej kwoty VAT, którą później możesz pomniejszać, to tego przykładowego zakupu laptopa nie odliczysz.”

   TEORETYCZNIE płacisz kwotę pomniejszoną o VAT. Oczywiście jasne jest, że nie płacimy od razu kwoty netto…

   Reply

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *