Stanie się pełnoetatowym freelancerem to marzenie wielu ludzi. Możliwości pracy na własnych warunkach, we własnym wymiarze godzin, na robieniu tego, co się lubi jest bardzo kuszące.

Pełnoetatowym freelancerem jednak nie staje się z dnia na dzień, przynajmniej dla większości ludzi. Może jednak Ci się to udać, jeśli chcesz zaoferować prawdziwą wartość i naprawdę skupisz się na tym, co chcesz zaoferować w stu procentach.

Zacznijmy od wyjaśnienia tego, kim jest Freelancer.

Freelancer to w zasadzie każdy, kto pracuje dla kogoś innego na podstawie innej umowy niż umowa o pracę. Oznacza to, że możesz wypracować warunki swojej umowy w zależności od miejsca pracy. Masz również możliwość negocjowania stawek i wprowadzania zmian w opłatach, gdy stajesz się bardziej doświadczony. Najlepsze jest to, że możesz robić niemal wszystko jako tzw. ”wolny strzelec”. Niektórzy pracują nad pisaniem postów dla innych stron, tworzeniem grafiki, stron internetowych i pomocą w zarządzaniu firmą jako wirtualny asystent. Opcje są dosłownie nieograniczone.

Jak więc zostać freelancerem? Przeczytaj pięć prostych kroków i zacznij zarabiać na tym, co lubisz robić.

Dołącz do portali ze zleceniami dla freelancerów

Istnieje wiele stron internetowych, które umożliwiają freelancerom nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi klientami. Oczywiście nie mogę jako pierwszej nie wspomnieć tutaj platorfmy Fiverr.

Fiverr jest jednym z najpopularniejszych rynków internetowych do kupowania i sprzedawania usług wirtualnych. Witryna została uruchomiona w 2010 r. W oparciu o założenie, że można uzyskać szybkie usługi wykonane za jedyne 5 USD (fiverr). Sama używałam tego portalu i mogę potwierdzić, że jest prosty w użyciu ( wystarczy stworzyć swoją ofertę = giga, wycenić swoje usługi i czekać na zamówienia!) oraz w pełni bezpieczeny. Platforma ciągle się rozwija, jeśli chodzi o kategorie usług, jakie można tam zaoferować, więc każdy znajdzie tam coś, co potrafi robić. Niektórzy sprzedają nawet na Fiverr w pełnym wymiarze godzin.

Skoncentruj się na określonej niszy i doskonal ją

Jednym z największych błędów w freelancingu jest myślenie, że możesz zrobić wszystko. Nawet jeśli masz wiele talentów, najpierw skoncentruj się w pełni na jednej rzeczy. Twoi przyszli klienci chcą mieć pewność, że pracują z kimś, kto skupia się na konkretnym obszarze i wykona go jak najlepiej.

Zamiast próbować robić wszystko, skup się na ograniczonej liczbie usług w niszy, w której jesteś naprawdę dobry. To najlepszy sposób, aby zacząć budować solidną reputację dla siebie.

Wypromuj się

Na samym początku to ty musisz znaleźć swojego klienta, zanim on wyszuka Ciebie. Każda firma powinna mieć stronę internetową, konta w mediach społecznościowych i promować swoje usługi ( z odpowiednią wiedzą ).

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest to bardzo ważny krok. Nie możesz po prostu założyć konta na platformie freelance i oczekiwać, że pieniądze się pojawią. Bądź aktywny i naprawdę pracuj dla siebie. To twoja kariera i powinieneś być w stanie zrozumieć znaczenie rozwoju zawodowego. Jak mówi stare powiedzenie, musisz wydawać pieniądze, jeśli chcesz zarabiać pieniądze.

Wypisz swoją witrynę we wszystkich kanałach mediów społecznościowych i stwórz kilka zoptymalizowanych stron, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie się w wyszukiwarkach. Dodanie swojej niszy i lokalizacji do tytułu strony może być świetnym sposobem na umieszczenie jej na górze w przypadku niektórych wyszukiwań.

Zbuduj swoją stronę internetową

Gdy poczujesz, że dobrze opanowałeś cały proces i chcesz przejść do następnego poziomu, utwórz własną stronę internetową. Możesz zrobić coś za darmo, np. stronę w WordPressie.

Na tej stronie będziesz mieć wszystkie swoje projekty, poczynając od początków np. z Fiverr, a skończywszy na wszystkich wspaniałych referencjach i fajnych klientach, dla których pracowałeś. W tym momencie będziesz otrzymywać coraz więcej żądań klientów – musisz więc ustawić limit godzin pracy w ciągu dnia i być zdyscyplinowany, bo inaczej się wypalisz.

Freelancing to prawdziwa niezależność, ponieważ ustawiasz własne godziny i własne stawki. Jeśli coś pójdzie dobrze, wszystkie zasługi są dla ciebie, ale jeśli coś pójdzie nie tak, to wszystko również spadnie na ciebie. Dlatego freelancing nie jest dla wszystkich, ale każdy może spróbować.

Stwórz silną reputację i sprzedawaj

Budowanie silnej reputacji jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Wystarczy poświęcić się zapewnieniu klientowi jak największej wartości, jaką możesz dać w kółko przy każdym projekcie, który robisz. Jeśli naprawdę dbasz o sukces swojego klienta i robisz wszystko, co w twojej mocy, aby pomóc mu to osiągnąć, zauważą te dodatkowe wysiłki i nagrodzą cię lojalnością i pozytywnymi opiniami. Większa miłość do klienta oznacza wyższą płacę i więcej nowych zleceń.

Szczerze mówiąc, bycie freelancera wymaga dużo poświęcenia i wielu godzin poświęconych na ciężkiej pracy. Będą chwile, kiedy będziesz chciała się poddać, dlatego na początku nie zapomnij postawić sobie powodu, dla którego chcesz być freelancerem, bo to właśnie przyjdzie ci na ratunek.

Pamiętaj również, że jeśli twoja aktywność zarobkowa stanie się zorganizowana i ciągła, dla własnego bezpieczeństwa pomyśl o działalności. Tym bardziej, gdy podejmujesz zorganizowane działania celem łapania i wykonywania zleceń – masz swoją stronę internetową, promujesz się, kupujesz sprzęt, na którym pracujesz, urządzasz sobie miejsce pracy itd. Oczywiście niesie to ze sobą dodatkowe koszty, jak ZUS czy księgowość, ale ma to więcej zalet, które znajdziesz w ostatnim poście (” Z freelencara w przedsiębiorcę“).

(Visited 33 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *